Pedro sells investment land on September 1, 2019. Information pertaining to the sale follows: Adjusted basis $25,000 Selling price 90,000 Selling expenses 1,500 Down payment 12,000 Four installment payments 15,000 Mortgage assumed by the buyer 18,000 Required: Each installment payment is due on September 1 of 2020, 2021, 2022, and 2023 (ignore interest). Determine the tax consequences in 2019, 2020, 2021, 2022, and 2023. (Do not round intermediate calculations. Round your final answers to nearest whole dollar value.)

Respuesta :

The tax consequence in 2019 is $10584 while the tax consequence from 2020 to 2023 will be $13229.

Bases on the information given, the realized gain will be:

= $90000 - $25000 - $1500

= $63500

The gross profit percentage will be:

= 63500/(90000 - 18000) × 100

= 63500/72000 × 100

= 88.19%

The tax consequence in 2019 will be:

= $12000 × 88.19% = $10584

The tax consequence in 2020 will be:

= $15000 × 88.19% = $13229

The tax consequence in 2021 will be:

= $15000 × 88.19% = $13229

The tax consequence in 2022 will be:

= $15000 × 88.19% = $13229

The tax consequence in 2023 will be:

= $15000 × 88.19% = $13229

Read related link on:

https://brainly.com/question/25301019

ACCESS MORE
EDU ACCESS