Respuesta :
For the answer to the question above, if Tamari has a monthly income of $4,250 and wanted to determined here net income which she calculated that her fixed expenses is $1,955 and her variable expenses is 28% of her monthly income. The answer is $1,105, this is the calculation:
28% of $4,250 is $1,190 so the equation will be $4,250 - ($1,190 +$1,955) = $1,105
So the answer is a.
28% of $4,250 is $1,190 so the equation will be $4,250 - ($1,190 +$1,955) = $1,105
So the answer is a.
Assuming her variable expenses are 28% of her monthly income. How much is Tamari’s monthly net income is: a. $1,105.
Monthly net income
Using this formula
Monthly net income=Monthly income-[(Variable expenses Rate×Monthly income)+Fixed expenses
Let plug in the formula
Monthly net income=$4250-[28%× $4,250)+$1,955]
Monthly net income=$4250 - ($1,190 +$1,955)
Monthly net income=$4250-$3145
Monthly net income=$1,105
Therefore Tamari’s monthly net income is: a. $1,105.
Learn more about monthly net income here:https://brainly.com/question/2134690