Areeka
contestada

0.22 L of pancake syrup has a mass of 33 g.
a. What is the density of the syrup?

b. What mass of syrup would be required to fill a 0.5 L container?

c. If you are given 18 g of syrup, how many mL of syrup would you have?

Respuesta :

Answer:

a. 150 g/L

b. 75 g

c. 120 mL

Explanation:

a. 33g/0.22L=150 g/L

b. 33g/0.22L=150 g/L

150 g/L*0.5L=75g

c. 0.22L/33g=0.006667L/g

0.006667L/g*18g=0.12L

0.12L*1000=120mL

ACCESS MORE
EDU ACCESS