Ryan will be able to save $500 towards retirement every month.
Ryan makes $5,000 a month and wants to save 10% of this towards retirement.
In order to find the amount that he would be able to save on a monthly basis, find out what 10% of $5,000 is:
= 5,000 x 10/100
= 50,000 / 100
= $500
We can conclude that Ryan will be able to save $500 out of his take-home salary of $5,000.
Find out more at https://brainly.com/question/15749585.
Missing part of the question is that Ryan makes $5,000 every month.