The boiling point of water is required at a pressure of 422 mmHg.
The boiling point of water will be [tex]80^{\circ}\text{C}[/tex].
[tex]T_0[/tex] = Boiling point of water at sea level = [tex]100^{\circ}\text{C}=373.15\ \text{K}[/tex]
[tex]P_0[/tex] = Pressure at sea level = 760 mmHg
R = Gas constant = 8.314 J/mol K
[tex]\Delta H_v[/tex] = Heat of vaporization of water = 40660 J/mol
Boiling point is given by the Clausius-Clapeyron equation
[tex]T_B=\left(\dfrac{1}{T_0}-\dfrac{R\ln\dfrac{P}{P_0}}{\Delta H_v}\right)^{-1}\\\Rightarrow T_B=\left(\dfrac{1}{373.15}-\dfrac{8.314\ln\dfrac{422}{760}}{40660}\right)^{-1}\\\Rightarrow T_B=357.12-273.15=83.97^{\circ}\text{C}[/tex]
The boiling point of water will be approximately [tex]80^{\circ}\text{C}[/tex].
Learn more:
https://brainly.com/question/14688011
https://brainly.com/question/1077674