2. A light bulb in a battery-powered desk lamp has a current of 0.042 A and is connected to a
9.2 V battery. What is the resistance in the desk lamp?

Respuesta :

  • Potential Difference=9.2V
  • Current=I=0.042A
  • Resistance=R

Using ohms law

[tex]\\ \sf\longmapsto R=\dfrac{V}{I}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto R=\dfrac{9.2}{0.042}[/tex]

[tex]\\ \sf\longmapsto R=219.04\Omega[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico