Answer:
449 mL
Explanation:
Using Ideal gas equation for same mole of gas as
[tex] \frac {{P_1}\times {V_1}}{T_1}=\frac {{P_2}\times {V_2}}{T_2}[/tex]
Given ,
V₁ = 450 mL
V₂ = ?
P₁ = 101 kPa
P₂ = 104 kPa
T₁ = 17 ºC
T₂ = 25 ºC
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T₁ = (17 + 273.15) K = 290.15 K
T₂ = (25 + 273.15) K = 298.15 K
Using above equation as:
[tex] \frac {{P_1}\times {V_1}}{T_1}=\frac {{P_2}\times {V_2}}{T_2}[/tex]
[tex] \frac {{101}\times {450}}{290.15}=\frac {{104}\times {V_2}}{298.15}[/tex]
Solving for V₂ , we get:
V₂ = 449 mL