contestada

The equation below can be used to find the specific heat capacity of a substance. What is the specific heat capacity if it takes 1000 J of energy to heat 25 g of this substance by 100°C? Give your answer in J/kg°C.

Respuesta :

Answer:

0.4j/g

Explanation:

  • using H = MCQ

where H is heat energy, M is mass of substance, and Q temperature change

  • 1000= 25*C*100
  • 1000=25*100*C
  • 1000=2500C
  • divide both by 2500
  • 1000/2500=C
  • C = 0.4j/g

Answer:

u837483 hd83v

Explanation:

ueu383hevd8eb2 e eusb2 3udbr easy elements easy when ever ever ekq Asner skate s Jesse issbqks. sis whish

ACCESS MORE
EDU ACCESS