Respuesta :

Alright, lets get started.

One report takes to file an average of = 45 minutes

Means 12 reports takes to file time = 12 * 45 = 540 minutes

12 reports filing total time = 540 minutes

We are asked to find time to file 75 % of them.

Which means 75 % of 540

= 540 * 75/100

= 540 * 0.75

= 405 minutes

We could convert it into hrs dividing with 60.

405 / 60 = 6.75 hrs

Means it will take 6.75 hrs to file 75% of them: Answer

Hope it will help :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS