Answer:
The answer is "0.00466 N".
Explanation:
[tex]F=(B \times i) L\\\\[/tex]
therefore the smaller side is parallel to magnetic field
[tex]\therefore \\\\F= B i L\ \sin\ 'o'=0 \ N[/tex]
calculating the force on the layer side:
[tex]\to F=0.15 \times 1.7 \times 0.0183 \times \sin 90^{\circ}=0.00466\ N\\\\[/tex]
Therefore [tex]F_o[/tex] the net force on the rectangular loop [tex]= 0.00466 \ N[/tex]