A skater goes down a hill with a constant acceleration of 2.25 m/s2 for 50 meters. If the skater's final velocity was 20 m/s, calculate her initial velocity.

Respuesta :

Answer:

Vi = Vf - (a * t) just plug this in.

Vi stands for “initial velocity”

Vf stands for “final velocity”

a stands for “acceleration”

t stands for “time”

Answer:

The initial velocity of the skater is 13.22 m/s.

Explanation:

Given that,

Acceleration of the skater, [tex]a=2.25\ m/s^2[/tex]

Distance covered, d = 50 m

The skater's final velocity was, v = 20 m/s

We need to find the initial velocity of the skater. It can be calculated using third equation of motion as :

[tex]v^2-u^2=2ad\\\\u=\sqrt{v^2-2ad} \\\\u=\sqrt{(20)^2-2\times 2.25\times 50} \\\\u=13.22\ m/s[/tex]

So, the initial velocity of the skater is 13.22 m/s. Hence, this is the required solution.

Learn more,

Kinematics

https://brainly.in/question/10299229

ACCESS MORE
EDU ACCESS