contestada

From laboratory measurements, we know that a particular spectral line formed by hydrogen appears at a wavelength of 121.6 nanometers (nm). The spectrum of a particular star shows the same hydrogen line appearing at a wavelength of 121.8 nm. What is the receding speed of the star? c = 3x10^5 km/s

Respuesta :

Answer:

[tex]v=-4.93\times 10^{5}~m/s[/tex] [negative sign denotes that it is moving away]

Explanation:

Actual wavelength of hydrogen spectral lines, [tex]\lambda=121.6~nm[/tex]

Apparent wavelength of hydrogen spectral lines from a star, [tex]\lambda'=121.8~nm[/tex]

So, shift in wavelength:

[tex]\Delta \lambda=\lambda'-\lambda[/tex]

[tex]\Delta \lambda=121.8-121.6[/tex]

[tex]\Delta \lambda=0.2~nm[/tex]

Using Doppler's shift:

[tex]\frac{\Delta \lambda}{\lambda} =-\frac{v}{c}[/tex]

[tex]\frac{0.2}{121.6} =-\frac{v}{3\times 10^8}[/tex]

[tex]v=-4.93\times 10^{5}~m/s[/tex] [negative sign denotes that it is moving away]

ACCESS MORE
EDU ACCESS