Explanation:
Given that,
35 m/s at 57° from the x-axis.
Speed, v = 35 m/s
Angle, θ = 57°
Horizontal component,
[tex]v_x=v\cos\theta\\\\=35\times \cos(57)\\\\=19.06 m/s[/tex]
Vertical component,
[tex]v_y=v\sin\theta\\\\v_y=35\times \sin(57)\\\\=29.35\ m/s[/tex]
Hence, this is the required solution.