Answer:
The gain percent is 33.3 %
Step-by-step explanation:
Let the selling price of 1 m cloth is p.
Cost of 33 m = 33 p
gain = cost of 11 m = 11 p
The gain percentage is given by
[tex]\frac{11 p}{33 p}\times 100\\\\= 33.3 %[/tex]
The gain percent is 33.3 %.