Respuesta :
Let t be the angle made by T3 with the x-axis.
T3 * cos(t) = 20 N ---- (1)
T3 * sin(t) = 60 N ----- (2)
Square both equations and add:
T3^2 = 20^2 + 60^2 = 400 + 3600 = 4000
T3 = sqrt(4000) = 63.25 N
divide (2) by (1):
tan(t) = 60/20 = 3
t = arctan(3) = 71.57 degrees.
Since the angle clockwise from the x-axis some books may call it a negative angle and say the angle is -71.57 degrees or round it to -71.6 or even -72 degrees.
T3 * cos(t) = 20 N ---- (1)
T3 * sin(t) = 60 N ----- (2)
Square both equations and add:
T3^2 = 20^2 + 60^2 = 400 + 3600 = 4000
T3 = sqrt(4000) = 63.25 N
divide (2) by (1):
tan(t) = 60/20 = 3
t = arctan(3) = 71.57 degrees.
Since the angle clockwise from the x-axis some books may call it a negative angle and say the angle is -71.57 degrees or round it to -71.6 or even -72 degrees.
The magnitude and direction of the tension vector T3 in the third rope is;
63.25 N directed 71.565° below the horizontal.
We are given the tensions;
T1 = 20 N
T2 = 60 N
I have attached an image showing the rope with the 3 tensions showing T1, T2 and T3.
Since we are told that the ring is very light, we can ignore its weight.
Let us resolve the forces in the horizontal x-direction. Thus, we will have;
T1 = T3 cos θ - - - (eq 1)
Let us now resolve the forces in vertical y-direction to get;
T2 = T3 sin θ - - - (eq 2)
Let's divide eq(2) by eq(1) to get;
T2/T1 = T3 sin θ/T3 cos θ
T2/T1 = tan θ
Plugging in the relevant values gives;
60/20 = tan θ
θ = tan^(-1) 3
θ = 71.565°
Thus, from T1 = T3 cos θ , we have;
T3 = 20/cos 71.565
T3 = 63.25 N
Thus, the magnitude and direction of the tension vector T3 in the third rope is 63.25 N directed 71.565° below the horizontal.
Read more at:https://brainly.com/question/19204287
