contestada

A cat with a mass of 5.00 kg pushes on a 25.0 kg desk with a force of 50.0N to jump off. What is the force on the desk?

Respuesta :

Answer:

First of all the formula is F= uR,( force= static friction× reaction)

mass= 5+25=30

F= 50

R= mg(30×10)=300

u= ?

F=UR

u= F/R

u= 50/300=0.17N

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico