Respuesta :

[tex]\sf \bf {\boxed {\mathbb {Given:}}}[/tex]

Cost of 25 pens = ₹ 246

[tex]\sf \bf {\boxed {\mathbb {Solution:}}}[/tex]

[tex]\sf\purple{100 \:pens \:can\: be\: bought\: for \:₹ \:984.}[/tex]

[tex]\sf \bf {\boxed {\mathbb {Step-by-step\:explanation:}}}[/tex]

Since 25 pens can be bought for ₹ 246,

The number of pens that can be bought for ₹ 1 = [tex]\frac{25}{246} [/tex]

Now with ₹ 984,

No. of pens that can be bought = [tex]\:984 \times \frac{25}{246} [/tex]

[tex] \: = \frac{24600}{246} [/tex]

[tex] \: = 100[/tex] pens

Therefore, 100 pens can be bought for ₹ 984.

[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Mystique35 }}{\orange{❦}}}}}[/tex]

ACCESS MORE