Answer:
[tex]d=1.8\ g/cm^3[/tex]
Explanation:
Given that,
Mass, m = 27 grams
Volume of the substance, V = 15 cm³
We need to find the density of the substance. We know that, the density of an object is given by mass per unit volume. So,
[tex]d=\dfrac{m}{V}\\\\d=\dfrac{27}{15}\\\\d=1.8\ g/cm^3[/tex]
So, the density of the substance is equal to [tex]1.8\ g/cm^3[/tex].