Answer:
0.25
Explanation:
Given :
The [tex]$\text{consumers value}$[/tex] the non defective cars = [tex]$\$ 10,000$[/tex]
We will consider all the defective [tex]$\text{ cars are used cars}$[/tex] only. This is only because the value of the used car is $ 2000 and it is lower than the price of a good car that is $10,000. Thus only defective cars are being sold as the old cars.
For a risk neutral customer, the price that he is ready to give for the new car is the reservation price of a non defective car. It means that (the amount of $ 8000 is the value of the good car x chances of getting a good car) +( the value of the bad car x chances of getting a bad car).
Since we know that x is the fraction of all the cars sold in the market are defective, it means that the fraction of the good cars is 1 - x. Thus putting the values,
[tex]$x\times 2000+(1-x)\times 10000=8000$[/tex]
[tex]$10000-8000x=80000$[/tex]
[tex]$8000x=2000$[/tex]
[tex]$x=\frac{2}{8}$[/tex]
= 0.25
Thus the value of :
[tex]$x=\frac{2}{8} = 0.25$[/tex]