A bag contains tickets numbered 1 through 5. Use the probability distribution to determine the probability of drawing an odd numbered ticket.

The probability of drawing an odd numbered ticket is __ %

A bag contains tickets numbered 1 through 5 Use the probability distribution to determine the probability of drawing an odd numbered ticket The probability of d class=

Respuesta :

Answer:

The probability of drawing an odd numbered ticket is 60%.

Step-by-step explanation:

Odd numbered tickets:

Probability of one is 1/5 plus half of 1/5.

[tex]P(X = 1) = \frac{1}{5} + \frac{1}{10} = \frac{3}{10}[/tex]

Probability of 3 is half of 1/5.

[tex]P(X = 3) = \frac{1}{10}[/tex]

Probability of 5 is 1/5. So

[tex]P(X = 5) = \frac{1}{5}[/tex]

Probability of drawing an odd numbered ticket:

[tex]p = P(X = 1) + P(X = 3) + P(X = 5) = \frac{3}{10} + \frac{1}{10} + \frac{1}{5} = \frac{4}{10} + \frac{2}{10} = \frac{6}{10} = 0.6[/tex]

0.6*100% = 60%

The probability of drawing an odd numbered ticket is 60%.

ACCESS MORE
EDU ACCESS