A block of concrete is 1m long, 50cm wild and 4cm thick. 1.calculate the volume of the block in cm3 .2.if 1cm has a mass of 2.7g, find the mass of the block in kg​

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  • 20,000 cm³
  • 54 kg

Step-by-step explanation:

1 m is 100 cm, so the volume is ...

  V = LWH

  V = (100 cm)(50 cm)(4 cm) = 20,000 cm³ . . . volume

__

The mass is ...

  (20,000 cm³)(2.7 g/cm³) = 54,000 g = 54 kg

The mass of the block is 54 kg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico