Bill bought 4 CDs that were each the same price. Including sales tax, he paid a total of $58.80 Of that total, $5.20 was tax. What was the price of each CD before tax?

Answer:
$14.7
Step-by-step explanation:
Given: Total = $58.80, Tax = $5.20
To find: The price of each CD before tax
Solution: The total price of the 4 CDs can be determined first by subtracting the tax from the total paid;
$58.80 - 5.20 = $53.6
To find the price of each CD before tax, divide $58.80 by 4:
$58.80 ÷ 4 = $14.7
The price of each CD was $14.7 before tax.