contestada

(TCO 6) A car travelling at 70 kilometers per hour hits a block wall and comes to a complete stop. If the time for the car to reach a complete stop is 450 ms and the wall does not move, how much force was exerted on the car? The mass of the car is 1500 kg.

Respuesta :

Answer:

F = 64800 N

Explanation:

Given that,

Initial speed of a car, u = 70 km/h = 19.44 m/s

Finally it comes to a stop, v = 0

Time,t = 450 ms

The mass of the car is 1500 kg

We need to find the force exerted on the car. The force exerted on an object is given by :

F = ma

So,

[tex]F=\dfrac{m(v-u)}{t}\\\\F=\dfrac{1500\times (19.44-0)}{450\times 10^{-3}}\\\\F=64800\ N[/tex]

So, the required force is equal to 64800 N.

ACCESS MORE
EDU ACCESS