Respuesta :
Answer:
1. Debit Insurance expense for $8,976; and Credit Prepaid insurance for $8,976.
2. Debit Unearned revenue for $86,280; and Credit Rent revenue for $86,280.
3. Debit Interest expense for $819; and Credit Interest payable for $819.
4. Debit Salaries expense for $4,659; Credit for Salaries payable for $4,659.
Explanation:
Note: The correct date in the requirement is 2022 not 2017 as mistakenly stated.
The adjusting journal entries will look as follows:
Date Accounts Title & Explanation Debit ($) Credit ($)
Dec. 31 Insurance expense (w.1) 8,976
Prepaid insurance 8,976
(To record insurance expenses)
Dec. 31 Unearned revenue 86,280
Rent revenue (w.2) 86,280
(To record rent revenue.)
Dec. 31 Interest expense (w.3) 819
Interest payable 819
(To record interest on note payable.)
Dec. 31 Salaries expense (w.4) 4,659
Salaries payable 4,659
(To record salaries accrued.)
Workings:
w.1. Prepaid Insurance $16,824. The company has separate insurance policies on its buildings and its motor vehicles. Policy B4564 on the building was purchased on July 1, 2021, for $10,080. The policy has a term of 3 years. Policy A2958 on the vehicles was purchased on January 1, 2022, for $8,424. This policy has a term of 18 months.
Expired insurance Policy B4564 adjustment = $10,080 / 3 = $3,360
Expired insurance Policy A2958 adjustment = ($8,424 /18 months) * 12 months = $5,616
Total insurance expense = Expired insurance Policy B4564 adjustment + Expired insurance Policy A2958 adjustment = $3,360 + $5,616 = $8,976
w.2. Unearned Rent Revenue $314,240. The company began subleasing office space in its new building on November 1. At December 31, the company had the following rental contracts that are paid in full for the entire term of the lease.
Earned revenue = Monthly rent * Accrued month * Number of lease
Therefore, we have:
Total earned revenue = ($5,380 * 2 * 5) + ($8,120 * 1 * 4) = $86,280
w.3. Notes Payable $46,800. This balance consists of a note for 6 months at an annual interest rate of 7%, dated October 1.
Interest expense on note payable = Principal * Rate * Time = $46,800 * 7% * (3 / 12) = $819
w.4. Salaries and Wages Payable $0. There are 11 salaried employees. Salaries are paid every Friday for the current week. 5 employees receive a salary of $635 each per week, and 6 employees earn $ 765 each per week. Assume December 31 is a Wednesday. Employees do not work weekends. All employees worked the last 3 days of December.
Total salaries accrued = (5 employees * $635 each per week * 3/5 days) + (6 employees * $765 each per week * 3/5 days) = $4,659