Respuesta :
The theoretical yield of carbon dioxide, CO₂ obtained from the reaction is 8.93 g
We'll begin by calculating the mass of citric acid, H₃C₆H₅O₇ that reacted and the mass of carbon dioxide, CO₂ produced from the balanced equation.
H₃C₆H₅O₇ + 3NaHCO₃ —> 3CO₂ + 3H₂O + Na₃C₆H₅O₇
Molar mass of H₃C₆H₅O₇ = (3×1) + (12×6) + (5×1) + (7×16) = 192 g/mol
Mass of H₃C₆H₅O₇ from the balanced equation = 1 × 192 = 192 g
Molar mass of CO₂ = 12 + (2 × 16) = 44 g/mol
Mass of CO₂ from the balanced equation = 3 × 44 = 132 g
From the balanced equation above,
192 g of H₃C₆H₅O₇ reacted to produce 132 g of CO₂
Finally, we shall determine the theoretical yield of CO₂. This can be obtained as follow:
From the balanced equation above,
192 g of H₃C₆H₅O₇ reacted to produce 132 g of CO₂.
Therefore,
13 g of H₃C₆H₅O₇ will react to produce = (13 × 132) / 192 = 8.93 g of CO₂.
Thus, the theoretical yield of CO₂ is 8.93 g
Learn more about stoichiometry: https://brainly.com/question/25910524