An atom of the element chromium has an atomic number of 24 and a mass number of 52. How many electrons are in an uncharged atom of chromium? 0 24 28 52

Respuesta :

24. In an uncharged atom the number of electrons always equals the number of protons, which is the atomic number.

Answer : The correct option is, '24'

Explanation :

Element = Chromium

Atomic number = 24

Mass number = 52

The electronic configuration of chromium atom is,

[tex]1s^22s^22p^63s^23p^64s^13d^5[/tex]

As per electronic configuration, the number of electrons are = 24

or,

Atomic number = Number of electrons = Number of protons

Mass number = Number of protons + Number of neutrons

As we know that the atomic number is equal to the number of electrons. So, the number of electrons in an uncharged atom of chromium are '24'.

ACCESS MORE
EDU ACCESS