contestada

Determine the number of moles of air present in 1.35 L at 750 torr and 17.0°C. Which equation should you use? P equals StartFraction n R T over V EndFraction. n equals StartFraction R T over P V EndFraction. n equals StartFraction P V over R T EndFraction.

Respuesta :

Answer:

0.056 moles air

Explanation:

P·V = n·R·T => n = P·V/R·T

P = 750 Torr = 750 mmHg = (750mm/760mm/atm) = 0.9868 Atm

V = 1.35 Liters

R = 0.08206 L·atm/mole·K

T = 17°C = (17 + 273) K = 290K

n = (0.9868atm)(1.35L)/(0.08206L·atm/mole·K)(290K) = 0.056 moles air

Answer:

first part is C

.056 moles

third part is B

Last is 932ml

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS