Northern Company is preparing a cash budget for June. The company has $12,000 cash at the beginning of June and anticipates $30,000 in cash receipts and $34,500 in cash disbursements during June. Northern Company has an agreement with its bank to maintain a cash balance of at least $10,000. To maintain the $10,000 required balance, during June the company must:

Respuesta :

Answer:

Borrowed amount of $2,500

Explanation:

The computation is shown below;

The Total available balance is

= Beginning balance + Receipts - Disbursements

= $12,000 + $30,000 - $34,500

= $7,500

As the cash should be maintained of $10,000

So,  

The amount to be borrowed is

= $10,000 - $7500

= $2,500

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico