Answer:
the maximum intensity of an electromagnetic wave at the given frequency is 45 kW/m²
Explanation:
Given the data in the question;
To determine the maximum intensity of an electromagnetic wave, we use the formula;
[tex]I[/tex] = [tex]\frac{1}{2}[/tex]ε₀cE[tex]_{max[/tex]²
where ε₀ is permittivity of free space ( 8.85 × 10⁻¹² C²/N.m² )
c is the speed of light ( 3 × 10⁸ m/s )
E[tex]_{max[/tex] is the maximum magnitude of the electric field
first we calculate the maximum magnitude of the electric field ( E[tex]_{max[/tex] )
E[tex]_{max[/tex] = 350/f kV/m
given that frequency of 60 Hz, we substitute
E[tex]_{max[/tex] = 350/60 kV/m
E[tex]_{max[/tex] = 5.83333 kV/m
E[tex]_{max[/tex] = 5.83333 kV/m × ( [tex]\frac{1000 V/m}{1 kV/m}[/tex] )
E[tex]_{max[/tex] = 5833.33 N/C
so we substitute all our values into the formula for intensity of an electromagnetic wave;
[tex]I[/tex] = [tex]\frac{1}{2}[/tex]ε₀cE[tex]_{max[/tex]²
[tex]I[/tex] = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × ( 8.85 × 10⁻¹² C²/N.m² ) × ( 3 × 10⁸ m/s ) × ( 5833.33 N/C )²
[tex]I[/tex] = 45 × 10³ W/m²
[tex]I[/tex] = 45 × 10³ W/m² × ( [tex]\frac{1 kW/m^2}{10^3W/m^2}[/tex] )
[tex]I[/tex] = 45 kW/m²
Therefore, the maximum intensity of an electromagnetic wave at the given frequency is 45 kW/m²