Respuesta :

The rate in mm/minutes is 4/7 mm/ minutes.

What is the rate?

Rate is the total length per time. In order to determine the rate, the total length knit would be divided by the total time.

Rate = length / time

The first step to take is to convert cm to mm. In order to do this, the rate of conversion has to be known.

1 cm = 10mm

2cm = 2 x 10 =  20mm

Now that conversion has taken place, the rate can now be determined.

Rate = 20 / 35 = 4/7 mm/minutes

To learn more about rate, please check: https://brainly.com/question/21734785

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico