1. A right angled triangle has two shorter sides and one is twice as long as the other. The hypotenuse is 25 cm long. What are the lengths of the shorter sides?

Respuesta :

Answer:

The lengths of shorter sides are 11.18 cm and 22.36 cm.

Step-by-step explanation:

Let,

x be the one shorter side

2x would be the other shorter side

Hypotenuse = 25 cm

Using Pythagorean theorem

[tex]x^2 + (2x)^2 = (25)^2 \\x^2 + 4x^2 = 625\\5x^2 = 625[/tex]

Dividing both sides by 5

[tex]\frac{5x^2}{x^2}=\frac{625}{5}\\x^2 = 125[/tex]

Taking square root on both sides

[tex]\sqrt{x^2}=\sqrt{125}\\x=11.18[/tex]

The other side = 2x = 2(11.18) = 22.36 cm

Therefore,

The lengths of shorter sides are 11.18 cm and 22.36 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico