Given that the dealer sells a dozen tires for $240, every 3-tire set costs $60. There are six 2-tire sets in a dozen. Thus, his total revenue should be $360. The total profit is the difference between the total revenue and the total cost. The answer is therefore, the first choice, $120.
Answer:
min: 51.25
max: 68.75
Step-by-step explanation:
240-35=205
205/4=51.25
240+35=275
275/4=68.78