h=number of hours the bus travels
(h-2)=number of hours the car travels
speed=distance/time ⇒distance=speed x time
If h represent the number of hours the bus travels, the number of miles the car travels will be:
distance=speed x time
Data:
speed=70 mph
time=(h-2)
Distance : 70(h-2)
Answer ₂= the following expressions represents the number of miles the car travels: 70(h-2) or (70h-140)
We can suggest the following equation if we want to find out the number of hours spent, when the bus and car are 800 miles apart.
50h+70(h-2)=800
50h+70h-140=800
120h=800+140
120h=940
h= 940/120
h=7.833...≈7.83
Answer: 7.83 hours after the bus left the city, the car and the bus will be 800 miles apart.