Someone please answer this percent yield question

388.94 g N₂
Math
Pre-Algebra
Order of Operations: BPEMDAS
Chemistry
Atomic Structure
Step 1: Define
[RxN] 4HCl (g) + 6NO (g) → 5N₂ (g) + 6H₂O (g)
[Given] 404.87 g HCl
Step 2: Identify Conversions
[RxN] 4 mol HCl = 5 mol N₂
Molar Mass of H - 1.01 g/mol
Molar Mass of Cl - 35.45 g/mol
Molar Mass of HCl - 1.01 + 35.45 = 36.46 g/mol
Molar Mass of N - 14.01 g/mol
Molar Mass of N₂ - 2(14.01) = 28.02 g/mol
Step 3: Stoichiometry
[tex]404.87 \ g \ HCl(\frac{1 \ mol \ HCl}{36.46 \ g \ HCl} )(\frac{5 \ mol \ N_2}{4 \ mol \ HCl} )(\frac{28.02 \ g \ N_2}{1 \ mol \ N_2} )[/tex] = 388.935 g N₂
Step 4: Check
We are given 5 sig figs. Follow sig fig rules and round.
388.935 g N₂ ≈ 388.94 g N₂