Answer:
The cost of each snack is 6.50
Step-by-step explanation:
First, find the cost for all the snacks by taking the total cost and subtracting the price of the tickets.
43.50-24 = 19.50
Then divide the cost of the snacks by the number of snacks purchased.
19.50/3 = 6.50
The cost of each snack is 6.50