Respuesta :

Answer:

$33.33 (rounded to nearest cent)

Step-by-step explanation:

12 pizzas --- $20

20 pizzas --- [tex]\frac{20}{12}[/tex] × $20 = $33.33 (rounded to nearest cent)

Answer:

$33.20

Step-by-step explanation:

1. Calculate the price of one pizza by dividing the cost by the amount of pizzas bought. This gives you the unit price.

$20 / 12 = $1.66 per pizza

2. Multiply the unit price by the new amount of pizzas.

$1.66 per pizza x 20 pizzas = $33.20

ACCESS MORE