Respuesta :
Answer:
$33.33 (rounded to nearest cent)
Step-by-step explanation:
12 pizzas --- $20
20 pizzas --- [tex]\frac{20}{12}[/tex] × $20 = $33.33 (rounded to nearest cent)
Answer:
$33.20
Step-by-step explanation:
1. Calculate the price of one pizza by dividing the cost by the amount of pizzas bought. This gives you the unit price.
$20 / 12 = $1.66 per pizza
2. Multiply the unit price by the new amount of pizzas.
$1.66 per pizza x 20 pizzas = $33.20