Respuesta :

Answer:

4 grams

Explanation:

A = A₀e^⁻kt

A₀ = 125.0 grams

k= 0.693/t(1/2) = (0.693/68.8) yrs⁻¹ = 0.01 yrs⁻¹

t = 344.0 years

A = 125.0g·[e^-(0.01yrs⁻¹)(344.0yrs)] = 125(0.032)grams = 4.000g (4 sog. figs. based on A₀ = 125.0 grams)

B. 3.13 g

Hope this helps

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico