While shopping at Walmart, I had the option to buy either a 12 pack of Soda for $13, or I could buy a 24 pack for $24. Based on the Unit Rate what is the better deal?

Respuesta :

Answer:

The 24 pack for 24 dollars!

Step-by-step explanation:

This is because you see that 12 is 1/2 of 24 and if you do 13x2 you get 26$ so for the 12 pack if you double it you will be paying 2$ more than if you got the OG 24 pack

Answer: 24 pack

Step-by-step explanation: