Respuesta :
Hence the height of the building is 27.5 ft.
Given, Peter places a mirror between him and the wall. Peter is 2 feet 9 inches away from the mirror and the mirror is 11 feet away from the wall of the building. Peter knew his eye level was exactly 5 ft 6 inches off of the ground, so the height of peter is 5 ft 6 inches.
Yes he was able to calculate the height of the building.
We have the following formulae by similarity of triangles,
[tex]\frac{height of building}{peter's height } =\frac{13.75 ft}{2.75ft}[/tex]
Now,[tex]\frac{height of building}{5.5ft} =\frac{13.75ft}{2.75ft}[/tex]
[tex]\frac{height of building}{5.5ft}=5[/tex]
[tex]height of building=5.5\times 5 ft[/tex]
So,[tex]height of building = 27.5 ft[/tex]
Hence the height of the building is 27.5 ft.
For more details follow the link:
https://brainly.com/question/8123912