Luis has a pyramid shaped plant pot. It has a square base with a side length of 36 cm, and the height of the pot is 36 cm. Luis wants to fill the pot with soil so that the soil takes up 75% of the pot's volume. How far up the pot will the soil reach?

Respuesta :

Answer:

The required volume, if he wants to fill 75% of the pot's volume, is 11664cm³

Step-by-step explanation:

The volume of a pyramid is given as

[tex]V = \frac{1}{3} \times A \times h[/tex]

Where V is the pot's volume, A is the base area and h is the height.

Our base is a square, so the base area, if s denotes the side length, would be s x s.

s = 36cm, therefore we have A = 36cm X 36cm = 1296cm².

The height is given as 36cm, therefore we have our volume to be:

[tex]V = \frac{1}{3} \times 1296cm^2 \times 36cm[/tex]

[tex]V = 15552cm^3[/tex]

Since Luis wants to fill 75% of the pot's volume with soil. Then it will take

[tex]\frac{75}{100} \times 15552cm^3 = 11664cm^3 [/tex]

Thus, the required volume, if he wants to fill 75% of the pot's volume, is 11664cm³

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico