Answer: the mole fraction of D in the mixture is 0.2222
Explanation:
Given that;
mixture analysis shows 2 kmol A, 1 kmol B, 4 kmol C and some unknown kmol of D was present.
4A+3B→2C+D
As from reaction stoichiometry, for every 2 kmol of C produced, kmol of D produced = 1 kmol
so, for 4 kmol C, kmol of D produced = 4/2 × 1 kmol = 2 kmol
Now our mixture has 2 kmol A, 1 kmol B, 4 kmol C and also 2 kmol of D
so, total moles in mixture, we have (2 + 1 + 4 + 2) kmol = 9 kmol
mole fraction of D in mixture will be;
( Kmol of D) / (total moles in mixture) = 2 / 9 = 0.2222
Therefore the mole fraction of D in the mixture is 0.2222