Alan hikes 4.5 miles in 3 hours. Determine whether quantities (distance and time) vary directly or inversely and find the constant of variation.

Respuesta :

v = x/t = 4.5 mil / 3 h = 1.5 mph
Since, v = 1.5 mph (or we can say that v is constant), distance and time vary directly and the constant of variation is 1.5 mph.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS