Which statement describes a unit rate? * 5 points Mary paid $2.50 for 3 bottles of water. Ricardo paid $17.00 for 3 pumpkins. Katherine paid $1.25 for 1 bottle of water. Joshua paid $6.00 for 3 masks.

Respuesta :

Answer:

Katherine paid $1.25 for 1 bottle of water.

Step-by-step explanation:

What is the unit rate?

In this context, a unit rate is defined as the amount in dollars paid for one unit of a commodity.

In the given options, all the items are above one except

option C( Katherine paid $1.25 for 1 bottle of water.)

hence all the other amount does not correspond to the unit rate

Mary paid $2.50 for 3 bottles of water. not a aunit rate

Ricardo paid $17.00 for 3 pumpkins.   not a unit rate

Katherine paid $1.25 for 1 bottle of water. a unit rate

Joshua paid $6.00 for 3 masks. not a unit rate

ACCESS MORE
EDU ACCESS