A golf ball is struck at 75 m/s at an angle of 60 degrees. What is the
horizontal velocity in m/s? (Do not state units, and give answers to the
hundredths place.) *

Respuesta :

Answer:

[tex]v_x=37.50[/tex]

Explanation:

The rectangular components of a vector [tex]\vec v[/tex] having a magnitude v and angle θ are:

[tex]v_x=v\cos\theta[/tex]

[tex]v_y=v\sin\theta[/tex]

The golf ball has an initial speed of 75 m/s at an angle of 60 degrees.

The variables of the equations have the values:

v = 75 m/s

θ = 60°

Substituting into the formula:

[tex]v_x=75\cos 60^\circ[/tex]

[tex]v_x=75\cdot 0.5[/tex]

[tex]v_x=37.5~m/s[/tex]

Without specifying units and with precision to the hundredths place:

[tex]\mathbf{v_x=37.50}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS