Respuesta :
Answer:
11.2
Explanation:
Find molar mass of carbon 12.01 g/mol then divide by 6.00 g of Carbon, then divide by STP 22.4 L = 11.19 and round to sig fig = 11.2 L
11.2 L volume of carbon dioxide gas is released at STP. Hence, option B is correct.
What is an ideal gas equation?
The ideal gas law (PV = nRT) relates the macroscopic properties of ideal gases. An ideal gas is a gas in which the particles (a) do not attract or repel one another and (b) take up no space (have no volume).
For this question, use the formula PV=nRT firstly, define your knowns (this requires you to calculate moles of carbon)
Molar mass of carbon = 12.01 g/mol
Moles carbon=[tex]\frac{mass}{molar \;mass}[/tex]
Moles carbon=[tex]\frac{6.00 g}{12.01 g/mol }[/tex]
Moles carbon= 0.4995836803 moles
P=101.3 kPa
V=?
n= 6.0÷12 = 0.5
R= 8.31
T= 273 K
V= (0.5 x 8.31 x 273) ÷101.3
=11.19
Therefore, 11.2 L of carbon dioxide will be produced.
Learn more about the ideal gas here:
https://brainly.com/question/27691721
#SPJ5