Answer:
25776J
Explanation:
Recall that heat lost/gained is obtained from
H=mcθ
H= heat lost/gained
m= mass of water = 0.0100 kg
c= 4200 J/kg°C
θ = temperature
Heat gained by the water in rising to 100°
H= 0.0100 * 4200 * (100-22)
H= 3276 J
Latent heat of vaporization of water = mL
Latent heat of vapourization = 0.0100*(22.5*10^5)=22500J
Heat lost by iron = heat gained by water
total heat gained by water =
22500+3276=25776J