Respuesta :

Volume of O₂ = 1.12 L

Further explanation

The reaction equation is the chemical formula of reagents and product substances  

A reaction coefficient is a number in the chemical formula of a substance involved in the reaction equation. The reaction coefficient is useful for equalizing reagents and products  

Reaction

4Na+O₂ ⇒ 2Na₂O

Ar Na = 23 g/mol

  • mol Na :

[tex]\tt mol=\dfrac{4.6}{23}=0.2[/tex]

  • mol O₂ :

[tex]\tt \dfrac{1}{4}\times 0.2=0.05[/tex]

Assume at STP (0 C, 1 atm), 22.4 L for 1 mol , then volume of O₂ :

[tex]\tt 0.05\times 22.4=1.12~L[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico