sfc13
contestada

The school store sells pencils at 24 for $3.00. Compute both unit rates and explain what each means.​

Respuesta :

13now

Answer:

For $1.00 you can get 8 pencils

Step-by-step explanation: 24/3= 8

Can you give me Brainliest?

24 divided by 3 =8
3 divided by 3 =1

So for $1 you can buys 8 pencils