Respuesta :

Answer:

The answer is 14.76 g/cm³

Explanation:

The density of a substance can be found by using the formula

[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]

From the question

mass = 755.6 g

volume = 51.2 cm³

The density is

[tex]density = \frac{755.6}{51.2} \\ = 14.7578125[/tex]

We have the final answer as

14.76 g/cm³

Hope this helps you

ACCESS MORE
EDU ACCESS