Answer:
Steady-state concentration of the pollutant in the effluent= 1.3245033 mg/L
Explanation:
Given Data:
Amount of sewage received=500 m^3/d
Surface Area= 10 hectares=10*10^4 m^2
Depth=1 m
Pollutant concentration=200 mg/L
Decay coefficient=0.75 d-1
Required:
Steady-state concentration of the pollutant in the effluent= ?
Solution:
Volume=Surface Area * Depth
[tex]Volume=10*10^4 *1\\Volume=10*10^4\ m^3[/tex]
Time to fill the lagoon=[tex]\frac{Volume}{Amount\ received\ per\ day}[/tex]
[tex]Time\ to\ fill\ the\ lagoon=\frac{10*10^4\ m^3}{500\ m^3}\\ Time\ to\ fill\ the\ lagoon= 200\ days[/tex]
Formula for steady State:
[tex]A_t=\frac{A_0}{1+kt}[/tex]
where:
A_t is the steady state concentration
A_0 is the initial concentration
k is the decay constant
t is the time
[tex]A_t=\frac{200\ mg/L}{1+0.75*200}\\ A_t=1.3245033\ mg/L[/tex]
Steady-state concentration of the pollutant in the effluent= 1.3245033 mg/L